Նիկոլ Փաշինյան & Իլհամ Ալիև. հաշիվն է՝ «0-19». Էդգար Ղազարյան
Շպիոնաժի մասին դեպքը կարելի էր բացահայտել և չհանրայնացնել, բայց այդ տեղեկատվության լայն տարածումը նաև բանակը վարկաբեկելու հերթական միջոցառումների շարքից է»,-հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Էդգար Ղազարյանը, բայց դրական գնահատեց, որ դավաճանները հայտնաբերվել են, որոնք աններելի հանցագործություն են կատարել:
Նա ուրախալի համարեց բացահայտումը նաև այն առումով, որ իրավապահները կհասնեն նաև թշնամուն տեղեկատվություն թիվ մեկ հանձնողին՝ Նիկոլ Փաշինյանին:
«Փաշինյանը ոչ միայն այդ տեղեկությունները հայտնել է, այլև հրապարակային խոստովանել է դրանում»,-ասաց Ղազարյանը՝ պարզաբանելով, որ խոսքն ականապատ դաշտերի քարտեզների մասին է, որոնք ռազմական բնույթի հույժ գաղտնի տեղեկություններ էին:
Ղազարյանը նկատեց, որ այդ տեղեկություններն առաջին անգամ թշնամուն հանձնելուց և պատասխանատվության չենթարկելուց հետո, Փաշինյանը մնացել է ազատության մեջ և ևս երկու անգամ այդ հանցագործությունը կատարել է:
Նրա խոսքով՝ եթե չլինեին այդ քարտեզները, ապա 20 տարի հետո էլ բռնազավթած տարածքներում մարդ չէր բնակեցվի, քանի որ կվախենային, իսկ առանց քարտեզների ականազերծումը տասնամյակներ կտևեր:
Անդրադառնալով Արցախի բռնազավթած տարածքներ Ալիևեի վերջին այցին՝ Էդգար Ղազարյանն ասաց. «Երեկ պատերազմից հետո Ալիևի 19-րդ այցելություն ն էր Արցախ, Նիկոլ Փաշինյան &Իլհամ Ալիև՝ հաշիվն է «0-19»»:
Բանախոսը հիշեց, որ 2 անգամ էլ Էրդողանն է այցելել Արցախի բռնազավթած տարածքներ և առաջարկեց Ալիևի 20-րդ այցելությանը 20 մոմով մի տորթ տանել Նիկոլ Փաշինյանին, որ նա փչի հոբելյանական այցելությանը նվիրված տորթի մոմերը
ՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավարը նաև տեղեկացրեց, որ այսօր իրեն կանչել են քննչական կոմիտե, որտեղ տեղեկացել է, որ ԱԺ-ում ունեցած իր ելույթի համար քրեական գործ է հարուցվել ծանր վիրավորանքի համար:
Նա հայտնեց, որ այդ գործը ոստիկանությունում եղել է և քննիչներն իրեն ասել էին, որ չեն կարող առանձնացնել, թե որ խսքն է ծանր վիրավորանքը, հասցեատեր անձն էլ պարզ չէ, բայց դրանից հետո ոստիկանության կենտրոնական ապարատում քննարկել են և որոշել քրեական գործ հարուցել և նյութերն ուղարկել են քննչական կոմիտեն:
Ղազարյանի խոսքով՝ քննչական կոմիտեում այդպես էլ չեն կարողացել առանձնացնել ելույթի այն հատվածը, որը վիրավորանք, առավել ևս՝ ծանր վիրավորանք է պարունակել:
«Քննիչներն ասացին, որ հավանաբար այն ելույթի այն մասն է, որում ասվում է Մոսկվայում ՀՀ-Թուրքիա ներկայացուցիչների հանդիպման մասին և որ դրանից առաջ ավանդույթի համաձայն նախատեսվում է, որ Ռուսաստանի սանիտարահիգիենիկ ծառայությունները մեծ ծավալի աշխատանքներ են իրականացնելու»,-հայտնեց նա և բացատրեց, որ հավանաբար ենթադրել են, որ այդ խոսքերը վերաբերել են Ռուբեն Ռուբինյանին և հավելեց. «Սանիտարահիգիենիկ միջոցառում նշանակում է լողանալ, եղունգները կտրել, մազերը կտրել, այստեղ վիրավորանքը ո՞րն է, երբ մարդը հանդիպումից առաջ իր հիգիենային հետևում է: Մարդիկ կան ուշ-ուշ են լողանում և դա երևում է: Ենթադրվում է, որ ինչ-որ մեկն իր վրա է վերցրել այդ խոսքը, բայց այդ դեպքում ինքը պետք է բողոքարկի և ոստիկանությանն ասի՝ որ այդ մարդն իր ելույթում հաստատ ինձ է նկատի ունեցել, քանի որ ես ուշ-ուշ եմ լողանում, իմ եղունգները ես չեմ կտրում, ուրիշներն են գալիս կտրում»:
ՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավարը նկատեց, որ եթե նրանց անմիջական ղեկավար վարչապետն նույնիսկնման հանձնարարություններ է տալիս, ապա քննիչներն իրենց ծառայությունից ելնելով պարտավոր են հարգեն համազգեստը, կոչումները, կարգավիճակը, հրաժարվեն նման հանձնարարությունները կատարելուց, քնաի որ իրենք են հայտնվում նման ծիծաղելի, զավեշտալի իրավճակում և համակարգը վարկաբեկվում է: