Օրեր առաջ 5-րդ ալիքի եթերում, բանավեճ էր ընթանում Աշոտ Բլեյանի և Սերժ Սրապիոնյանի միջև: Հիմնական թեման Արցախյան հիմնախնդիրն էր և Հայաստանի արտաքին քաղաքական կուրսը: ՀՀ առաջին գումարման պացիֆիստ պատգամավոր Բլեյան Աշոտը կատարեց հետևյալ պնդումները
1) Մենք պիտի շատ շուտ ինքնակազմակերպվենք և դառնանք ազգ-բանակ,թե Հայաստանում, թե՝Արցախում:
2)Մենք պետք է կարգավորենք հարաբերությունները Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ և հրաժարվենք ռուսական 102-րդ ռազմաբազայից և Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահներից:
3) Ռուսաստանի իշխանությունները վարում են ֆաշիստական քաղաքականություն: Սերժ Սրապիոնյանի հակադարձ փաստերին, Բլեյանը պարզապես պատասխանեց, որ պետք չի լինել Ռուսաստանի փաստաբանը: Հետո հույս հայտնեց , որ արևմուտքը կհաղթի այս պայքարում և կստիպի Ադրբեջանին զերծ մնալ բոլոր սադրանքներից: Ցավալին էն չի,որ կա Հայաստանում հասարակական գործիչ, ով նմանատիպ էժան հակաքարոզչություն է անում մեր ռազմավարական դաշնակցի դեմ: Անգամ կարևոր էլ չէ, որ մեր սիրելի 5րդ ալիքով նման մարդը եթեր է ստանում(չնայած ջախջախվեց իր թեզերով):
Ցավալին այն է որ Բլեյանը բոլոր ղեկավարների օրոք ունեցել է կրթահամալիր և անգամ պետական ֆինանսավորում է ստացել այս չարիքը տարածելու համար: Դուք պատկերացնու՞մ եք թե քանի սերունդներ են թունավորվել այս քարոզի արդյունքում: Հասկանու՞մ եք, որ դպրոցական տարիների ընթացքում մարդկանց մեջ ներարկված թույնը շատ բարդ է հանել: Ի՞նչ ենք մենք մտածում էս ամենի մասին: