Հայաստանի Հանրապետությունը բախվել է իր պատմության մեջ ամենածանր իրավիճակին, երբ զրոյացած ինքնիշխանությամբ և ոչ պրոֆեսիոնալների թիմով մենք, որպես պետականություն, գահավիժում ենք։ Հատկապես արևելագետների, թուրքագետների համար տեսանելի է, որ այս ամենի ավարտը կարող է լինել պետականության կորուստը և հասարակական պառակտման խորացումը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանը։
«Այս ամենը կանխելու ճանապարհը պետությունը հայաստանակենտրոն մտածողությունց զուրկ անձանցից ազատելն է և ՀՀ ապատգիտացումը, այսինքն՝ տգիտության որդը ՀՀ պետականության հիմքերից հանելը։
Հետևաբար պայքար չէր կարող չլինել, և ՀՀ բոլոր քաղաքացիները, անկախ իրենց քաղաքական, կուսակցական և այլ հայացքներից, պետք է սատարեն մեկնարկած պայքարին։ Ինչո՞ւ. որովհետև սա ոչ թե իշխանության հասնելու, այլ պետականությունը փրկելու պայքար է»- ասաց մեր զրուցակիցը։
Ավելին՝ այստեղ: