«Ադրբեջանը փորձում է ինչքան հնարավոր է կապիտալիզացնել պատերազմում ունեցած իր հաջողությունը, իսկ Հայաստանում իշխանության է Նիկոլ Փաշինյանը, որը պատրաստ է ցանկացած զիջման»,-դիմադրության շարժման երթի ժամանակ հայտնեց քաղաքական մեկնաբան Հայկ Խալաթյանը՝ դիտարկելով պաշտոնական Բաքվի հայտարարությունը Տիգրանաշենի վերաբերյալ:
Նրա խոսքով՝ ադրբեջանցիները ցանկանում են առաջ տանել անկլավների վերաբերյալ իրենց առաջարկները և եթե այն հաջողվի, ապա խնդիրը լուծված կհամարեն, եթե ոչ, ապա դրա միջոցով զիջումներ կկորզեն այլ հարցերում, օրինակ՝ Արցախի կարգավիճակում:
Ըստ քաղաքական մեկնաբանի՝ Ադբերջանի հայտարարությունը փաստեց, որ գործող իշխանությունները թույլ են դիվանագիտություն վարելու հարցում:
«Երբ դու ասում ես, որ քո համար ընդունելի է Ադրբեջանի 5 կետերը և այնուհետև, հետին կարգով, փորձում ես քո կետերն ավելացնել, ապա Ադրբեջանը տրամաբանորեն ասում է՝ դու ընդունել ես իմ առաջարկները՝ շարժվում ենք դրանցով, ես քո կետերը չեմ ընդունում»,-հայտարարեց Խալաթյանը և կարծիք հայտնեց, որ հայկական կողմը չպետք է 5 կետերը միանգամից ընդուներ, այլ պետք է ասեր, որ պատրաստ է քննարկել դրանք և ՀՀ-ի առաջարկած կետերը:
Նա փաստեց, որ մինչ այժմ հասարակությունը տեղյակ էլ չէ, թե Հայաստանն ինչ կետեր է առաջարկել, որը նոր հարցեր է առաջացնում:
Հայկ Խալաթյանն ասաց, որ Փաշինյանի հայտարարությունը պատերազմի հավանականության մասին, մանիպուլյատիվ, հասարակության վախերի հետ խաղալու միտում է հետապնդում:
«Իշխանությունները ցանկանում են օգտագործել ամենավատ զգազումները, որոնք կան ցանկացած ժողովրդի մեջ՝ վախը, նախանձը: Իմ կարծիքով այս պահին որևէ պատերազմ չի լինի: Համենայն դեպս՝ մինչև պարզ չդառնա ուկրաինական պատերազմի ընթացքը: Լայնամաշտաբ պատերզամ հնարավոր է միայն Ռուսաստանի պարտության դեպքում, իսկ դրա մասին այս պահին հնարավոր չէ խոսել»,-հայտարարեց քաղաքական մեկնաբանը:
Ըստ Խալաթյանի՝ սահմանային միադեպերը միշտ եղել և լինելու են, որովհետև ադրբեջանցիները ցանկանում են բարձունքներ գրավել, որը մինչև ընդդիմության ակցիաներն էլ էին անում: