Բրյուսելյան վերջին հանդիպումը խոսում է այն մասին, որ նորից փորձ է արվում Արցախը բռնակցել Ադրբեջանին
Lragir.am-ի զրուցակիցն է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Վահրամ Բալայանը
Պարոն Բալայան, Բրյուսելում կայացած հանդիպումից հետո Արցախի խորհրդարանում ներկայացված կուսակցությունների նախաձեռնությամբ Անվտանգության խորհրդի նիստ գումարվեց, որտեղ հայտարարվեց, որ անընդունելի է Եվրոպայի խորհրդի նախագահի հայտարարությունում տեղ գտած՝ «Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունն ապահովելու» մասին հայտարարությունը։ Դուք ի՞նչ վտանգներ եք տեսնում այս բանակցային գործընթացում։
Բրյուսելյան վերջին հանդիպումը խոսում է այն մասին, որ նորից փորձ է արվում Արցախը բռնակցել Ադրբեջանին։ Այսինքն՝ ինչպես 1920-ական թվականներին արվեց, այդպես էլ հիմա են փորձում անել։ Բնականաբար, դա անընդունելի է արցախահայության համար, որովհետև դա որևէ սահմանի մեջ չի տեղավորվում այն իմաստով, որ այս 30 տարիների ընթացքում հայ ժողովուրդը շատ զրկանքներ ու զոհողություններ է ունեցել և պատրաստ չէ հրաժարվել իր հայրենիքում ազատ ապրելու իրավունքից։ Այդ հայտարարությունում տեղ գտած ձևակերպումները խաբուսիկ ձևակերպումներ են, իրենք կարող են հիմա խոստանալ, որ Արցախի ու արցախահայության համար ամենաիդեալական պայմանները կստեղծեն, ամեն ինչ լավ կլինի, բայց մենք գիտենք, թե դա ինչ է։ Մենք մեկ անգամ արդեն անցել ենք այդ ճանապարհով, և հայ ժողովուրդը մտադիր չէ նորից գնալ այդ խաբկանքի ճանապարհով։
Ի՞նչ պետք է անել։
Մենք նման փորձառություն ունենք, մենք մեր ազատագրական պայքարն սկսեցինք համայն հայության համերաշխության ներքո։ Արցախի, Հայաստանի Հանրապետության և Սփյուռքի միակամ ջանքերով մեզ հաջողվեց մեր ազգային խնդիրը լուծել։ Ես կարծում եմ, որ մեր ժողովուրդն այդ ներուժն ունի՝ իր խնդիրներն ինքը լուծելու։ Եվ միասնական լինելու դեպքում անկասկած մենք կարող ենք լուծել այն։
Նիկոլ Փաշինյանը հարցադրում արեց, թե արդյոք Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի կամ հարաբերությունների կարգավորման թեման պետք է կապել Արցախի հարցի հետ։ Դուք ի՞նչ եք կարծում՝ Արցախի հարցն ինչպե՞ս է հնարավոր տարանջատել։
Խնդիրը հետևյալն է՝ եթե Հայաստանի Հանրապետությունն ուզում է Ադրբեջանի հետ պայմանագիր կնքել, ապա Արցախի Հանրապետությունը 1991 թվականին արդեն իրեն անկախ հռչակած հանրապետություն է՝ միջազգային իրավունքի և ԽՍՀՄ օրենքների շրջանակներում։ Այսինքն՝ նրանք չեն կարող այդ էջը փակել, բայց եթե ցանկություն կա այդ հարցը նորից վերաբացել ու խոսել, ապա պետք է խոսել Արցախի ժողովրդի իրավունքների և պաշտպանության տեսանկյունից։ Մենք միջազգային կառույցների հետ հարաբերվելու ռեսուրսներ քիչ ունենք, Հայաստանի Հանրապետությունը նման ռեսուրս ու հնարավորություն ունի։ Եվ կարծում եմ, որ ճիշտ կլինի հենց ՀՀ իշխանությունները խոսեն և ներկայացնեն Արցախի ժողովրդի շահերը, եթե, իհարկե, խոսելու են մեր ցանկությունների մասին։ Պետք է խոսել ու հասկանալ, մենք վերջիվերջո Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հետ որևէ առնչություն չունենք, մենք 1991 թվականին, մեր իրավունքից օգտվելով, մեր անկախությունն ենք հռչակել։ Ադրբեջանը պարզապես ինքն է ստեղծել այդպիսի մի գաղափար, և դրա շուրջ անընդհատ պայքարում է։ Մենք ուզում ենք, որպեսզի մեր հայրենիքում մեր իրավունքների շրջանակներում ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքն իրացնենք։