Հայաստանում ունենք հերթական միջազգային պատվիրակությունը և, ինչպես պայմանավորվել էինք, նման միջազգային հանդիպումների ժամանակ լսելի ենք դարձնելու Հայաստանի քաղաքական ճգնաժամը, որպեսի բոլորը իմանան, թե մեր երկրում ինչ վիճակ է»,-Բաղրամյան 26՝ նախագահական նստավայրի դիմաց կազմակերպած ակցիայի ժամանակ հայտարարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը:
Նախագահի նստավայրում տեղի ՝ ունենում ՀԱՊԿ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստը։
Պատգամավորի խոսքով՝ միջազգային պատվիրակությունները պետք է իմանան, որ Հայաստանի հեռացող իշխանությունը մանդատ, լեգիտիմություն չունի:
Վարդևանյանը հիշեցրեց, որ ՀԱՊԿ-ն այն բացառիկ կառույցներից է, որ կարող է անվտանգային սպառնալիքների ժամանակ օգնի անդամ երկրներին:
«Բայց արդեն մեկ տարուց ավել է թշնամու զորքերը գտնվում են Սյունիքի մարզում՝ միջազգային ամենակոպիտ հանցանքի ձևով: Հարց է առաջանում՝ օրվա իշխանությունները դիմե՞լ են ՀԱՊԿ-ին»,-ասաց պատգամավորը և, հայտարարելով որ չեն դիմել, ներկայացրեց ՀԱՊԿ պայմանագրի ձևակերպումը, ըստ որի՝ ՀԱՊԿ անդամ ցանկացած երկրի նկատմամբ որևէ ձևով ագրեսիան՝ ագրեսիա է բոլոր երկրների նկատմամբ:
Նա հայտնեց, որ ՀՀ իշխանություններն այդ գործիքից չեն օգտվել, քանի որ ապիկար են և չեն կարողանում ու ցանկանում պաշտպանել ՀՀ շահերը:
Հիշեցնելով, որ 2022 թ հունվարի 6-ից ՀՀ-ն իրականացնում էր ՀԱՊԿ-ի նախագահությունը՝ Արամ Վարդևանյանը հայտարարեց. «Ղազախստանում տեղի են ունենում իրադարձություններ և օրվա իշխանությունները հպարտ, խրոխտ ձևով հայտարարում են, որ իրենք առաջին անգամ իրականացրեցին մեխանիզմները: Այսինքը, խելագարվել կարելի է, ուրեմն դուք Ղազախստանի համար ՀԱՊԿ-ի մեխանիզմներն աշխատեցնող եք, բայց Հայաստանի սահմանների համար՝ ո՞չ: Ինչպես է, որ ղազախստանի համար՝ «Այո» է, Հայաստանի համար՝ «Ոչ»: Սա է այս իշխանությունների տրամաբանությունը»:
Ընդդիմադիր պատգամավորը հիշեց, որ 2018 թվականին այս իշխանությունները խայտառակ արեցին ՀԱՊԿ կառույցը, երբ քրեական հետապնդում սկսեցին ՀԱՊԿ նախագահ՝ գեներալ Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ:
«Այսօր ինչո՞ւ դիմում չեք ներկայացնում ՀԱՊԿ-ին, Ադրբեջանի՞ց եք վախենում, թուրքի՞ց եք վախենում… Այդպիսի իշխանություն Հայաստանը չպետք է ունենա, այլ՝ այնպիսի իշխանություն, որը ՀՀ շահերը պաշտպանելը սրբազան արժեք ու առաքելություն կդիտարկի»,-ասաց Արամ Վարդևանյանը և հավելեց. «Օրվա իշխանությունը՝ մի խումբ մարդկանց ֆորմալ իշխանության մեջ գտնվելու վիճակն է, որոնք իրենց շահերն են ներկայացնում՝ ոչ թե Հայաստանի ու Արցախի, հետևաբարա պետք է հեռացվեն»: