Արցախի ժողովրդի կամքը միանշանակ բացառում է Արցախը Ադրբեջանի կազմում հայտնվելը․ԱՀ ԱԺ փոխնախագահը Արցախի ապագայի եւ կորսված ժամանակի մասին
19.06.22 | 14:44
Արցախի ապագայի, առկա տրամադրությունների, կորսված ժամանակի եւ այլ ուշագրավ հարցերի շուրջ <<Իրավունքը>> զրուցել է Արցախի Ազգային ժողովի նախագահի փոխնախագահ ԳԱԳԻԿ ԲԱՂՈՒՆՑԻ հետ։
-Պարոն Բաղունց, տպավորություն է, որ այժմ բանակցություններում միայն քննարկվում է Ադրբեջանի կազմում Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության հարցը: Ինչպե՞ս եք Դուք տեսնում Սրցախի եւ արցախցու ճակատագիրը առկա մարտահրավերների կոնտեքստում։
-Անկեղծ շատ բարդ է ստեղծված իրավիճակի համար դեղամիջոց գտնել, բայց այնուամենայինվ, մենք պետք է հստակ արձանագրենք, որ Արցախի ժողովրդի կամքը միանշանակ բացառում է Արցախը Ադրբեջանի կազմում հայտնվելը։
Ինչ վերաբերում է մեր երկու հանրապետություններին, ապա թե՛ բանակցային գործընթացում, թե՛ ընդհանրապես ռազմաքաղաքական հարցերում մենք պետք է հստակ առավելագույնը անենք, որպեսզի շատ կարճ ժամկետներում կարողանանք պարտվողի կարգավիճակից դուրս գալ։ Իհարկե, մենք բավականին ժամանակ ունեինք, բայց հույսով եմ, որ այսօր էլ ուշ չէ, որպեսզի մենք կարողանանք բանակցություններում հանդես գալ ոչ միայն պարտվողի կարգավիճակով, այլ գոնե մի քիչ ավելի ամուր դիրքերից։ Դրա համար անհրաժեշտ է ներքին քաղաքականության մեջ ամրանալը՝ թե՛ տնտեսության, բանակաշինության առումով։ Մեր թուլության հետեւանքներն են Ալիեւի հայտարարությունները, մենք ենք մեղավոր, որ Ալիեւին թվում է, որ մենք արդեն սովոր ենք զիջումների ճանապարհով հասնել խաղաղության։
-Բայց, մենք ամրանալու շուրջ երկու տարի ունեինք չէ՞։
-Գիտեք, Ձեր հարցին կպատասխանեմ ֆիզիկայից հայտնի մի տերմինով, խոսքը ՕԳԳ-ի մասին է։ Իմ գնահատականով Ադրբեջանը այս երկու հետպատերազմյան տարիները օգտագործել է 80 տոկոս ՕԳԳ-ով, իսկ մենք մաքսիմում 15-20 տոկոսով։ Ցավալի է, բայց մենք այդ հնարավորությունը ի օգուտ Ադրբեջանի ոչ թե նվազեցրել ենք, այլ ցավոք, այդ թե՛ պոտենցիալը, թե՛ հզորությունը մեծացրել ենք։ Իսկ դա , կարծում եմ, ոչ մաքսիմալ վերաբերմունքի արդյունք է, որ նույն բանակաշինությանը ոչ ամենայն լրջությամբ ենք մոտենում։
Ամփոփելով միտքս կարող ենք հստակ արձանագրել, որ Արցախում բոլոր քաղաքական ուժերից սկսած մինեւ շարքային քաղաքացի այն մոտեցման կողմնակից են, որ Արցախը ոչ մի տարբերակով չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում։ Ինչ վերաբերում է հայաստանյան տրամադրություններին, ապա ես կարող եմ մեջբերել հայտնի արտահայտությունը․ <<Կարեւոր չէ, թե ինչ գույնի կատուն, միայն թե մուկ բռնի>>։ Կարեւոր չէ, թե ինչ է քննարկվում, կարեւորն այն է, թե ինչ է քննարկվում։
Նորից եմ կրկնում մենք պետք է արագ տեմպերով վերանայենք մեր գործողությունները, որպեսզի ոչ թե խնդրողի դերում լինենք, այլ կարողանանք առկա մարտահրավերներին դիմակայենք ուժի դիրքերից։
-Հավատո՞ւմ եք, որ Ձեր տեսլականը կարող ենք կյանքի կոչել։
-Անձամբ ես հավատում եմ, պետք է անենք հնարավորն ու անհնարը։ Իհարկե, պետք է հաշվի առնենք, որ մեր թշնամին ոչ միայն բավականին հարուստ է, այլ նաեւ նրա թիկունքում թե՛ ռազմական, թե՛ դիվանագիտական օժանդակությամբ կանգնած է Թուրքիան։ Խնդիրը շատ ու շատ բարդ է, բայց կոտրվելու իրավունք չունենք, որովհետեւ հետեւանքները կարող են անդառնալի լինել։