Օնիկ Գասպարյանը եւ պաշտոնաթող մյուս զինվորականները պետք է խոսեն, գոնե իրենք իրենց պաշտպանելու համար. Տիգրան Աբրահամյան
2018-ի ամռանը Ադրբեջանը մոտ 10 կմ ճակատով տարբեր ուղղություններով տարբեր կիլոմետրերով առաջ էր եկել. Դեռ այն ժամանակ ես եւ նեւ տարբեր փորձագետներ արձանագրում էին, որ նպատակը գլխավոր մայրուղու նկատմամբ արդյունավետ վերահսկողության հաստատումն էր: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբկցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ վերջիօն օրերին Ադրբեջանը կրակ է բացել Խաչիկ եւ Ելփին գյուղերի ուղղությամբ:
«2018-ը այն ժամանակահատվածն էր, երբ Հայաստանում իշխանություն էր փոխվել եւ այդ ժամանակվա իշխանությունը, բնականաբար, ուներ շատ ավելի մեծ հնարավորություն քողարկելու այն իրական ծանր հետեւանքները, ինչը տեղի էր ունենում առաջնագծի այդ հատվածում: Դրանից 4 տարի հետո Ադրբեջանն օգտագործում է իր այդ հնարավորությունը: Ցավոք, կան սահմանագծի այլ հատվածներ, որոնք եւս Ադրբեջանը տարբեր փուլերում դիրքային բարելավումներ արել է, բայց չի օգտագործել: Դրա համար հանրությունն այդ մասին չգիտի»,-ասաց նա:
Աբրահամյանը նկատեց, որ Ադրբեջանը բանակցային գործընթացում որոշ ժամանակ ավելի մեղմ էր ձեւակերպումներում, բայց ասյ փուլում նաեւ ԱԳ նախարարի մակարդակով հայտարարություն եղավ, որ կա որոշակի երկխոսություն, բայց իրենց համար անհրաժեշտ առաջխաղացումն իրենք չեն արձանագրում. «Զուգահեռաբար Ադրբեջանի նխագահը հայտարարեց, որ այս տարածխաշրջանում ուժի գործոնը շարունակում է մնալ որպես արդյունավետ գործոն եւ նաեւ դրանով պայմանավորված իրենք առաջիկա տարիներին մոդեռնիզացիայի են ենթարկելու իրենց զինված ուժերը:
Ենթադրելի է, որ այս փուլում տարվող բանակցություններում Ադրբեջանն ունի նոր հավակնություններ, այսինքն առաջ է քաշում նոր նախապայմաններ եւ ուժի կիրառման միջոցով փորձում է ամրապնդել իր դիրքերը բանակցային գործընթացում: Ադրբեջանի իշխանությունը փորձում է շտապեցնել Հհ իշխանություններին արագ շարժվել ինչպես ձեռք բ երված պայմանավորվածությունների մասով, այնպես էլ այն ուղղություններով, որոնց վերաբերյալ հմաձայնություն չկա: Օրինակ, խնդիրներից մեկը վերաբերում է միջանցքին»,-ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը:
Տիգրան Աբրահամյանը համոզված է, որ Ադրբեջանի հիմնական ուշադրությունը լինելու է մայրուղու վրա. «Դա սահմանագծի այն հատվածներից է, որտեղ մայրուղին բավական մոտ է անցնում սահմանագծից, ինչը լրացուցիչ խնդիրներ է առաջացնում. «Դրա համար Ադրբեջանը ամեն ինչ արել է, որ երբ 2018-ին ՀՀ իշխանությունները զբաղված էին տոնախմբություններով ու շոուներով, փորձել է առավելագույնս առավել բարենպաստ դիրքեր ապահովել սաահմանագծի այդ ուղղությամբ»:
Անդրադառնալով ԱԺ պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի հայտարարությանը, թե պատերազմի ժամանակ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի կողմցի «Իսկանդերի» կառավարումը խայտառակ ձեւով է իրականացվել, Տիգրան Աբրահամյանն ասաց. «44-օրյա պատերազմի հարցով հանձնաժողովի ստեղծումից ի վեր ես խոսել եմ, որ այդ հանձնաժողովի նպատակը քաղաքական ձեւակերպումներ տալն է եւ կոնկրետ թիրախավորելն է հրամանատարներին, քաղաքական պաշտոններում գտնվող անձանց: Դա ենթադրում է Նիկոլ Փաշինյանի վրայից պատասխանատվության բաշխում տարբեր այլ դերակատարների վրա: Ակնհայտ է, որ գլխավոր պատասխանատվությունը Նիկոլ Փաշինյանինն է, ով իշխանափոխությունից հետո պետք է պատասխանատվություն կրի պատերազմի հետեւանքների համար: Հիմա անընդհատ քարոզչական, քաղաքական թեզերն անընդհատ շրջանառվելու են: Քննիչ հանձնաժողովի այդ աշխատանքը օգտագործվելու է կոնկրետ անձանց դեմ: Այս իրավիճակում ինչպես Օնիկ Գասպարյանը, ինչպես նաեւ թիրախում հայտնված այլ դերակատարներ, նրանք չունեն այլ տարբերակ, քան խոսելը: Նրանց չխոսելը ավելի է ամրապնդում նրանց նկատմամբ յդ մեղադրանքների իսկությունը:
Մենք տեսել ենք զինվորականների, որոնք համագործակցել են այս իշխանության հետ եւ դրանից հետո լավագույն դեպքում ուղղակի դուրս են շպրտվել: Այնպես որ ես կարծում եմ, որ պաշտոնաթող զինվորականները պետք է խոսեն, գոնե իրենք իրենց պաշտպանելու համար»,-ընդգծեց Տիգրան Աբրահամյանը: