Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանը ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ հեռախոսազրույցում, անդրադառնալով այդ երկրի և Հայաստանի միջև սահմանային բախումներին, ընդգծել է տարածաշրջանի երկրների տարածքային ամբողջականությունը հարգելու անհրաժեշտությունը, գրում է ParsToday-ը։ Ամիր Աբդուլլահյանն ասել է.
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև լարվածությունը մտահոգիչ է, և տարածաշրջանը պատրաստ չէ նոր հակամարտության»: «Ադրբեջանի արտգործնախարարը նշել է, թե այդ երկրի զինված ուժերը պատասխանել են Հայաստանի «սադրիչ» գործողություններին։ Մինչդեռ հայկական կողմն ասում է, որ հակամարտությունը նախաձեռնել են Ադրբեջանի զինված ուժերը»,- փոխանցում է ParsToday-ը։ Թեհրանում ՌԴ դեսպան Լևան Ջագարյանի հետ հրաժեշտի հանդիպման ժամանակ, ԻԻՀ ԱԳ նախարար Ամիր Աբդոլլահյանն ասել է. «Տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական ցանկացած փոփոխություն անընդունելի է»: Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Նասեր Քանանին նույնպես մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև լարվածության սրման և սահմանային բախումների կապակցությամբ և կոչ է արել տարաձայնությունները կարգավորել միջազգային իրավունքի հիման վրա: