Հայաստանի Հանրապետություն բենզին, դիզվառելիք գալիս է Ռուսաստանից, նաև՝ Իրանից, Ռումինիայից, Բուլղարիայից, իսկ այլ երկրի ծագման, այդ թվում, ադրբեջանական բենզին չկա, վստահեցնում է Մրցակցության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը: «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը Գեղամ Գևորգյանին խնդրեց պատասխանել հարցին՝ արդյոք բենզինի և դիզվառելիքի շուկայում ունե՞նք ադրբեջանական ծագման բենզին: «Արդյոք Հայաստանում այս շուկայում գործող կազմակերպությունները ուղղակի կամ անուղղակի կապված են ադրբեջանական կազմակերպությունների հետ և արդյոք բենզինի և դիզվառելիքի շուկայում ադրբեջանական «SOCAR» ընկերության դերակատարումը կա՞, թե՞ ոչ», - հետաքրքրվեց պատգամավորը: Գեղամ Գևորգյանը ընդգծեց՝ ինչպես հասկանում է՝ խոսակցություններն իրենց վերջին թույլ տված գործարքի մասին է, որը որևէ առնչություն չունի ոչ SOCAR-ի, ոչ ադրբեջանական որևէ այլ կազմակերպության հետ:
«Գործարքը կատարվել է վրացական «Petrocas» ընկերության միջև, որը ներկայացնում է GULF բրենդը ու ծագման երկրները հստակ են: Հայաստանում բենզին և դիզվառելիք գալիս է գերակշիռ մասը Ռուսաստանի Դանշությունից, հետո՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից, մի փոքր՝ Ռումինիայից և Բուլղարիայից: Ես, վստահաբար, ասում եմ, որ Հայաստանում այլ երկրի ծագման որևէ բենզին չկա. սահմանի վրա հսկողություն տեղի է ունենում ԵԱՏՄ ռեժիմով, սակայն դա չի խանգարում, որ մենք ևս բովանդակային վերահսկողություն իրականացնենք տեղում», - հայտարարեց Գեղամ Գևորգյանը: